Z początkiem stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W związku z licznymi wyzwaniami, które stoją przed wspólnotą europejską, bezpieczeństwo stanie się kluczowym filarem działań polskiego rządu. To właśnie polska Policja będzie odgrywać znaczącą rolę w realizacji priorytetów wyznaczonych podczas prezydencji. Wydarzenie to wiąże się również z organizacją licznych międzynarodowych spotkań w Polsce, co dla Policji staje się ambitnym zadaniem do wykonania.
Podczas sześciomiesięcznej prezydencji Polska będzie odpowiedzialna za organizację około 200 spotkań, w których weźmie udział blisko 40 tysięcy uczestników, w tym ministrów i szefów rządów krajów członkowskich UE. Do zadań Policji będzie należało zapewnienie bezpieczeństwa tych wydarzeń, co wymaga znacznych przygotowań logistycznych oraz współpracy na wielu płaszczyznach. Policja angażując się w międzynarodowe struktury współpracy policyjnej i tworzenie strategii na rzecz bezpieczeństwa, ma szansę znacząco wpłynąć na europejską politykę w tym obszarze.
Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej jest systematycznie sprawowana przez wszystkie państwa członkowskie w rotacji co sześć miesięcy. Jej celem jest nie tylko prowadzenie obrad, ale także kształtowanie polityki w kwestiach współpracy wymiaru sprawiedliwości oraz bezpieczeństwa. Polska, współpracując w tym zakresie z Danią i Cyprem, ma możliwość umocnienia swojego wpływu na unijne decyzje, jak również na realizację celów związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym. W kontekście nowych wyzwań w Europie, współdziałanie na poziomie międzynarodowym staje się niezbędne do efektywnego reagowania na przestępczość i zagrożenia dla bezpieczeństwa.
W ramach polskiej prezydencji, Policja weźmie także udział w pracach licznych grup roboczych, które koncentrują się na różnych aspektach współpracy policyjnej. Na przykład, Grupa Robocza ds. Egzekwowania Prawa zajmuje się koordynowaniem wspólnych operacji policyjnych oraz opracowywaniem strategii zwalczania zorganizowanej przestępczości. Także inne sieci eksperckie, takie jak sieć ds. przestępczości związanej z pojazdami czy działania w ramach zwalczania narkotyków, będą potrzebować wsparcia ze strony polskiej Policji, co podkreśla znaczenie jej zaangażowania w europejskie struktury bezpieczeństwa.
Źródło: Policja Mogilno
Oceń: Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej a bezpieczeństwo w działaniach Policji
Zobacz Także