Bronisław Antczak, ur. 9 lutego 1928 roku w Mogilnie, a zmarł 30 sierpnia 1981 roku, to postać, która w znaczącym stopniu wpisała się w historię Polski. Jako porucznik Żeglugi Wielkiej, odgrywał istotną rolę w rozwoju narodowej floty handlowej.
W latach swojej aktywności politycznej pełnił funkcję posła na Sejm PRL VII i VIII kadencji, reprezentując okręg Gdynia z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jego działania jako parlamentarny przedstawiciel były ściśle związane z interesami gospodarki morskiej.
Antczak był członkiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi oraz Komisji Handlu Zagranicznego, gdzie zajmował się kluczowymi kwestiami dotyczących rozwoju i regulacji w branży morskiej oraz Handlu.
Życiorys
Bronisław Antczak uzyskał wykształcenie zasadnicze zawodowe, co stanowi fundament jego późniejszej kariery. W 1948 roku podjął decyzję o przystąpieniu do Polskiej Partii Robotniczej, a następnie stał się członkiem PZPR. Jego zaangażowanie w działalność polityczną zaowocowało ukończeniem w 1951 roku kursu oficerów polityczno-wychowawczych, co umożliwiło mu objęcie stanowiska oficera polityczno-wychowawczego w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Dalmor”.
W 1963 roku awansował na stopień porucznika Żeglugi Wielkiej, co podkreśla o jego rosnące kompetencje w branży morskiej. Dwa lata później zajął stanowisko I oficera na rybackich statkach dalekomorskich, co znamionowało jego doświadczenie i umiejętności w zarządzaniu operacjami na morzu. Dodatkowo, aktywnie uczestniczył w życiu politycznym organizując zasiadanie w prezydium Komitetu Zakładowego PZPR oraz pełniąc funkcję sekretarza rady zakładowej.
W latach 1976–1981 pełnił funkcję posła na Sejm PRL, co potwierdza jego wpływ na politykę w swoim czasie. Niestety, zmarł w trakcie sprawowania mandatu, pozostawiając po sobie istotne osiągnięcia. Po jego śmierci, zgodnie z odpowiednimi honorami, został pochowany w cmentarzu Witomińskim w Gdyni, w nowej alei zasłużonych (kwatera 26-40-8).
Ordery i odznaczenia
Bronisław Antczak został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które podkreślają jego wkład w rozwój i działalność na rzecz kraju. Poniżej znajduje się lista przyznanych mu odznaczeń:
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Medal 30-lecia Polski Ludowej,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955),
- Odznaka honorowa „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”,
- Złota Odznaka honorowa „Zasłużony Pracownik Morza”,
- Srebrna Odznaka honorowa „Zasłużony Pracownik Morza”.
Przypisy
- M.P. z 1955 r. nr 125, poz. 1624
- Wyszukiwarka grobów w Gdyni
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Andrzej Różański | Krzysztof Kłosowski (polityk) | Edward Hartwich | Stanisław Lehmann | Tomasz Lenz | Bartosz Nowacki | Stefan RyderOceń: Bronisław Antczak