Jezioro Mogileńskie to interesujący akwen wodny w Polsce, który zasługuje na szczegółowe omówienie.
To piękne jezioro znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, w obrębie powiatu mogileńskiego. Jego lokalizacja obejmuje granice administracyjne miasta Mogilno oraz gminy Mogilno, co czyni je istotnym punktem na mapie tego regionu.
Charakterystyka
Na podstawie analizy regionalizacji fizycznogeograficznej Polski, można stwierdzić, że znane jezioro znajduje się na terenie Pojezierza Żnińsko-Mogileńskiego. Jest to malownicza okolica, charakteryzująca się bogactwem przyrody.
Akwen ten czerpie wodę z rzeki Panna, co podkreśla jego ekologiczne znaczenie. Od północnej strony jezioro jest połączone z Jeziorem Wiecanowskim, co umożliwia migrację ryb oraz innych organizmów wodnych pomiędzy zbiornikami.
W interesującym punkcie jeziora, w jego środkowej części, znajduje się wiadukt. Obecnie nieeksploatowana linia kolejowa nr 239, łącząca Mogilno z Orchowem, przebiega wzdłuż tego wiaduktu, pełniąc rolę historycznego Śladu w regionie.
Dane morfometryczne
Powierzchnia jeziora według różnych źródeł wynosi od 72,5 do 77,0 ha. Wody tego zbiornika leżą na wysokości 88,6 lub 89,9 m n.p.m. Średnia głębokość wynosi między 3,2 a 3,6 m, podczas gdy maksymalna głębokość osiąga 6,8 m.
Analiza przeprowadzona w 2003 roku wykazała, że wody jeziora zostały zakwalifikowane do wód pozaklasowych oraz są poza kategorią podatności na degradację. W latach 1993, 1994 i 1995 również sklasyfikowano je jako wody pozaklasowe. Natomiast w roku 1973 wody jeziora miały III klasę czystości.
Od wczesnych lat 90. XX wieku na Jeziorze Mogileńskim prowadzone są prace związane z rekultywacją oraz napowietrzaniem wód. Mimo tych działań, jakość wód nadal jest klasyfikowana jako pozaklasowa, co jest rezultatem zanieczyszczenia spowodowanego ściekami komunalnymi i przemysłowymi z Mogilna oraz okolicznych miejscowości.
Przypisy
- Regiony fizycznogeograficzne Polski po zmianach w 2018 r. [online], warmaz.pl, 2018 r.
- Opis jeziora na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. [dostęp 28.01.2010 r.]
- Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006 r., s. 533. ISBN 83-232-1732-7.
Oceń: Jezioro Mogileńskie