UWAGA! Dołącz do nowej grupy Mogilno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Powrót tradycji: Podkoziołek 2025 w Chabsku


1 marca 2025 roku w muzeum w Chabsku odbyła się długo oczekiwana edycja Przeglądu Obrzędów Zapustnych, znanego jako Podkoziołek 2025. To wydarzenie, które po kilku latach przerwy powróciło do kalendarza lokalnych tradycji, przyciągnęło licznych uczestników i widzów pragnących podtrzymać kulturowe dziedzictwo związane z końcem karnawału. W ramach przeglądu wystąpiły dwie grupy dziecięce, które zaprezentowały radosne widowiska osadzone w ludowych tradycjach. Całość wydarzenia wzbogaciły barwne występy, tańce oraz przyśpiewki.

W tegorocznej edycji zmagały się dwie grupy: Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Bielska oraz grupa „Sowy” z Przedszkola w Wylatowie. Obie grupy wykazały się dużą pomysłowością i zaangażowaniem, co przyczyniło się do stworzenia niezwykle kolorowego i energetycznego show. Wystąpienia dzieci były nie tylko pełne ludowych motywów, ale także integralną częścią zachowania lokalnej tradycji, co z pewnością przyczyniło się do rozwoju poczucia wspólnoty sztuki i kultury w regionie.

Event poprowadził p.o. dyrektora muzeum, Leszek Bukowski, który podczas wystąpienia przybliżył zebranym historię oraz znaczenie Podkoziołka w kontekście polskiej kultury ludowej. Tradycyjnie, występujący otrzymali nagrody w postaci rzeźb kóz, wykonanych przez lokalnego artystę rzeźbiarza Stanisława Panfila. Powrót Podkoziołka do lokalnych tradycji z pewnością był wydarzeniem, które na długo zapadnie w pamięć uczestników oraz widzów. Zgromadzeni z nadzieją oczekują na kolejne edycje, które będą miały na celu dalsze propagowanie folkloru oraz lokalnych zwyczajów.

Źródło: Urząd Miasta Mogilno


Oceń: Powrót tradycji: Podkoziołek 2025 w Chabsku

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:7


Zobacz Także